Každý musí snít

Sulejman I.

14. března 2012 v 16:47 | Wicky
Sulejman I. se narodil v Trabzonu v nynějším Turecku jako syn sultána Selima I. a jeho konkubíny Aiše Hafsa Sultan. V sedmi letech byl poslán do Istanbulu na učení přírodních věd, historie, literatury, teologie a vojenské taktiky. První politické zkušenosti získal jako vedoucí několika osmanských provincií v Malé Asii a na Krymu.
Svou vládu začal po smrti svého otce Selima I. řadou vojenských výprav, nejprve roku 1521 dobyl Bělehrad, v roce 1522 získal po úspěšném obléhání ostrova Rhodos, odkud dovolil odejít johanitům na Maltu. Dne 29. srpna 1526 porazil v bitvě u Moháče českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který při ústupu svých vojsk zahynul. Turecká armáda obsadila velkou část Uherska včetně Budína a Pešti. V roce 1529 turecká armáda o síle více jak 100 000 vojáků, včetně elitních janičářů, oblehla Vídeň. Toto první obléhání Vídně nakonec skončilo pro Turky neúspěchem a odchodem tureckých vojsk zpět do obsazené části Uherska.
Během roku 1541 Sulejman porazil v několika bitvách habsburská vojska, což mu umožnilo přímou anexi obsazené části Uherska a vyhlášení tzv. budínského pašalíku. Sulejmanův vazal Jan Zikmund pak ještě obsadil menší část Uherska a podřídil ji sultánově dohledu. Napříč Uherskem byla vytvořena tzv. vojenská hranice, neurčitá linie, která byla místem neustálých střetů mezi tureckou a habsburskou armádou.
V následujícím období si Sulejman zajistil kontrolu nad obrovským územím v Maroku a na Středním východě. Osmanská říše taktéž přechodně zcela ovládla převážnou část Středozemního moře. Roku 1562 Sulejman získal Sedmihradsko. Naopak neúspěšné bylo obléhání Malty v roce 1565.
Ve své říši Sulejman I. systematizoval právní systém, podporoval umění, zajímal se o filosofii a poezii. Zemřel roku 1566 při obléhání Szigetváru, který byl bráněn chorvatským pánem Mikulášem Zrinským.
Během Sulejmanovy vlády dosáhla Osmanská říše zenitu své moci a stala se světovou velmocí. Po jeho smrti se ještě podařilo osmanská panství rozšířit, ale od druhé poloviny 17. století již započal postupný úpadek.

S konkubínou Mahidevran Gülbahar Haseki Sultan
§ syn Mustafa (1515-1553)
S manželkou Haseki Hürrem Sultan
§ syn Mehmed (1521-1543)
§ dcera Mihrimah (1522-1578)
§ syn Abdulláh (1523 - 1526)
§ syn Selim II. (1524 - 1574) - Sulejmanův nástupce
§ syn Bajezid (1527-1561)
§ syn Džangir (1535-1553)
Sulejman údajně nejvíce miloval svou jedinou dceru Mihrimah, kterou v roce 1539 jako sedmnáctiletou provdal za padesátiletého velkovezíra Rustem-pašu; ten byl posléze popraven. Na její uctění postavil Sulejman mešitu. Po úmrtí své matky Hürrem přebrala její roli a stala se otcovou rádkyní.
Ze všech synů jediný, Selim (nazývaný Selim Opilec). Ostatní umřeli v bojích o trůn; kromě nich zemřel i Mustafa, Sulejmanův syn od jeho ženy Gülbahar. Podle jedné verze způsobila jeho smrt Hurrem: spřádajíc pikle proti Mustafovi, navedla otce proti synovi a na Sulejmanův rozkaz byl Mustafa zardoušen. Legenda dodává, že nejmladší syn, hrbatý Džangir, oblíbenec Sulejmanův, umřel smutkem po svém nevlastním bratrovi; na jeho počest postavil Sulejman v roce 1559 mešitu.
Bajezid po nezdařilém pokusu zabít Selima spolu s 12 tisíci svých lidí uprchl do Persie na dvůr šáha Tahmáspa I. a v Osmanské říši, jež v té době byla s Persií ve válečném stavu, byl považován za zrádce. Později Sulejman uzavřel s Persií mír a dohodl se s perským šáhem, že Peršané za 4000 zlatých mincí zabijí Bajezidovy spolubojovníky a jeho samotného i s jeho čtyřmi syny předají sultánovým vyslancům. Rozsudek smrti, který Sulejman nad synem vynesl, byl vykonán 28. listopadu roku 1562.
Nástupcem Sulejmana na trůně Osmanské říše se stal v roce 1566 Selim II., považovaný za nejméně schopného ze všech sourozenců.
O životě sultána Sulejmana pojednává turecký historický seriál Velkolepé století (Muhteşem Yüzyıl) z roku 2011. Seriál režirovali Yağmur Taylan a Durul Taylan, hlavní role ztvárnili Halit Ergenc, Mehmet Günsür a Meryem Uzerli; přijetí seriálu bylo vcelku rozporuplné. V Česku seriál vysílá TV Barrandov.
Na Slovensku je na stanici Doma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama