Každý musí snít

Březen 2012

Celiakie

28. března 2012 v 9:34 | Wicky |  Nemoce
 • Příznaky
 • průjem
 • hubnutí
 • nadýmání
 • únava
 • bledost
 • vyrážka
 • žlutá kůže
 • snížení počtu červených krvinek
 • vypadávání vlasů
 • mavé vlasy
 • lámavé nehty
 • krvácení
 • dušnost
 • pocit mravenčení
 • bolest kostí
 • hematom
 • otok
 • svalová slabost
 • krvácení do kloubů
 • svalové křeče
celiakie, choroba Geeova-Herterova, Heubner-Herterova nemoc nebo nesnášenlivost lepku, je stálé onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek, což je označení pro směs bílkovin obsaženou v mnoha druzích obilí. Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, částečně geneticky determinována. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizejí všechny její příznaky.

Tato celiakie se velmi často přidává k Diabetu (cukrovce).

Vtipy

27. března 2012 v 9:48 | Wicky |  Zábava
 • Co volá programátor, když se topí? F1, F1, F1!
 • Víte jakej je rozdíl mezi Windows a jablkem?
  ???
  Jablko padá jenom na podzim
  Jaký je rozdíl mezi naší vládou a Windows?
  Žádný! Všichni doufají, že příští verze bude stabilnější
  .
  Víte, jak poznáte, že jste závislí na internetu?
  Když narazíte autem do svodidel a první, co hledáte, je tlačítko
  Back.

  O mužích, o kterých si myslíš, že by mohli být dobrými manželi, zjistíš... Že už jsou
  .
  Kostelník nalévá mešní víno, netrefí se, tak zakleje: "Ku*va zas vedle !" Farář ho napomíná: "Kostelníku, neklej, Pánbůh tě potrestá !" Ale je to prd platné a když se zase netrefí, zakleje. Když se to stane potřetí, naráz blesk, hrom, farář padne mrtev k zemi a shůry se ozve: "Ku*va, zas vedle !"

"Moje nejdražší. Stan se mou ženou. Nemám sice chatu jako Koudelka, nevyhrál jsem 300 000 ve sportce jako Koudelka, nemám nejnovejší Felicii jako Koudelka, ale nepredstavitelne te miluji, a nemohu bez tebe existovat." "Já te mám taky strašne ráda, ale rekni mi, kde bydlí ten Koudelka?"

Geo-patogenní zony

20. března 2012 v 19:29 | Wicky |  Tajemno
Geopatogenní zóny jsou zóny, které jsou v zemi. Nejčastěji jsou určeny jako radioaktivita, která je dnes prakticky všude.
Tyto zóny se každé jaro mění, podzemní voda je odnáší pryč.

Geopatogenní zóna (popřípadě také patogenní zóna, dráždivá zóna, dračí žíla, Curryho pás, geoanomální zóna) je název z oblasti psychotroniky a léčitelství, kterým se označují údajné pásy na zemi se zhoubnými účinky na zdraví. Georges Lakhovsky kolem roku 1930 tak označoval místo poruchy provoz jakéhosi vlnění vydávaného Zemí, které interferuje s obdobnou pulsací buněk živých organismů. Někdy je pojem geopatogenní zóny ztotožňován s termínem dračí žíla, respektive s označením místa, ve kterém se dračí žíla přibližuje k zemskému povrchu či se na něj promítá či z něj vychází (vyvěrá) či vyzařuje. Za geopatogenní, resp. podobně škodlivou zónu jsou také někdy pokládána místa působení zdrojů tzv. elektromagnetického smogu včetně zdrojů statické elektřiny.
http://www.google.cz/imgres?num=10&um=1&hl=cs&rlz=1C1GGGE_csCZ410CZ416&biw=1280&bih=634&tbm=isch&tbnid=QpYrNXgIPfEtWM:&imgrefurl=http://www.claygar.cz/cz/aktuality/venkovni-hlinene-omitky&docid=mupJypK2cdgxTM&imgurl=http://farm1.static.flickr.com/181/412133673_f6a359df1a.jpg&w=500&h=375&ei=LMxoT5zjBonrOazgkZcK&zoom=1Moulin Rouge

18. března 2012 v 19:55 | Wicky

Muži chladnou, jak půvaby vadnou a léta začnou přibývat. Ať je broušený tak či onak, diamant nic nepřekoná, diamant je náš nejlepší kamarád... Paříž, 1900. Byl jeden hoch, zvláštní, okouzlený hoch, smutný pohled měl, byl však velmi moudrý, jednoho dne, jednoho zázračného dne potkali jsme se na cestě záhadné a při tom, jak jsme si o mnohém povídali, o bláznech a králích, tak mi pověděl: To nejkrásnější, co můžeš poznat, je lásku dát a v lásce být milován. Moulin Rouge. Noční kabaret. Tančírna a bordel. Jeho majitelem byl Harold Zidler. Království nočních rozkoší, kde bohatí i chudí chodili za mladým a krásným podsvětím. Nejkrásnější ze všech tam byla žena, kterou jsem miloval. Satine. Byla kurtizána. Prodávala mužům svou lásku. Říkali jí jiskřivý diamant. Byla hvězdou. Žena, kterou jsem miloval, je...

...mrtvá. Je tomu rok, co jsem přijel do Paříže. Psal se rok 1899, bylo to milostivé léto lásky. Nevěděl jsem nic o Moulin Rouge, Haroldu Zidlerovi ani Satine. Svět žil bohémou a já přijel z Londýna,abych byl její součástí. Na vršku poblíž Paříže stála vesnice Montmartre. Nebyla to, jak mi řekl otec... hříšná vesnice! ...ale bohémský svět, hudebníci, malíři, spisovatelé. Říkalo se jim děti revoluce. Ano, měl jsem žít bez halíře a měl jsem psát o pravdě, kráse, svobodě a o tom, v co jsem věřil nejvíc ze všeho. O lásce.Z tohoto filmu je asi nejlepší tato písnička velmi doporučuji :)))

Turecké Jídlo

17. března 2012 v 10:17 | Wicky
Baklavaje tučný, sladký zákusek, který se objevuje v mnoha kuchyních v oblasti, kterou kdysi ovládala bývalá Osmanská říše, ve Střední Asii, a zemích mezi nimi. Baklava a její varianty jsou tedy populární v Turecku, na Balkáně, ve většině arabského světa, Íránu, na Kavkaze, v Afghánistánu a v zemích turkotatarských národů Střední Asie. Je to sladkost z vrstev těsta filo, plněná sekanými ořechy a slazená sirupem nebo medem.
Recept:
1 1/2 lžíce
cukr

1/2 lžičky
skořice

120 g
nasekané vlašské ořechy

120 g
máslo
450 g
listové těsto

Sirup připravíme smícháním všech surovin, které necháme na mírném ohni rozpustit. Poté oheň zesílíme a necháme sirup vařit až do zhoustnutí. Poté necháme zchladit. Troubu předehřejeme na 180 °C. Máslem vymažeme obdélníkovou zapékací formu o velikosti asi 30x20 cm. Listové těsto rozdělíme na tři části a z každé vyválíme plát. Jeden plát položíme na dno formy. Smícháme oříšky, cukr, skořici a polovinu směsi potřeme na těsto. Pokryjeme dalším plátem těsta a na něj dáme zbylé oříšky. Navrch dáme poslední plát a potřeme ho máslem. Ostrým nožem nařízneme na povrch vzorek diamantu (plát nesmíme proříznout !). Těsto pokropíme vodou a pečeme 30 minut, poté zvýšíme teplotu a pečeme ještě 15 minut, až je moučník křupavý. Hotové vyndáme z trouby a ihned polijeme sirupem. Necháme vychladnout a krájíme.

Sirup:
340 g cukru
6 lžic medu
340 ml vody
1 lžíce citrónové šťávy

Turecko

17. března 2012 v 10:09 | Wicky |  Evropské země
Turecko je velmi zvláštní země půlka je v Evropě a druhá je v Asii. Tyto dva světadíli odděluje řeka, která se jmenuje Bozpor.
Turecko hraničí na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem a Íránem, na jihovýchodě s Irákem a Sýrií. Z jihu omývá břehy Turecka Středozemní moře, ze západu Egejské moře. Na západním okraji evropské části Turecka probíhá hranice s Řeckem a Bulharskem. Severní břehy Turecka omývá Černé moře.
Mešita v Istanbulu , Hagia Sofia
Současná turecká kuchyně je výsledkem mísení originální kulinářské tradice kočovných tureckých kmenů s indickou, perskou, kurdskou a arabskou kuchyní. Zahrnuje je od doby stěhování národů, navíc je ovlivněna Středozemním mořem. Tato rozmanitost vlivů se vyvinula staletími, zejména osmanskou kulturou a způsobem života až k dnešní typické turecké kuchyni.
Turecká kuchyně také ovlivňuje řeckou a balkánskou kuchyni. Například tzaziki a čevapčiči. Jogurt pochází z tureckého slova yoğurt. Döner kebab je vyroben z hovězího, telecího nebo drůbežího masa. V Turecku, ale i v jiných (evropských) zemích se döner kebab servíruje na talíři.
Z nápojů je kromě čaje v Turecku velmi populární ajran, mezi zákusky baklava a chalva.

Sulejman I.

14. března 2012 v 16:47 | Wicky
Sulejman I. se narodil v Trabzonu v nynějším Turecku jako syn sultána Selima I. a jeho konkubíny Aiše Hafsa Sultan. V sedmi letech byl poslán do Istanbulu na učení přírodních věd, historie, literatury, teologie a vojenské taktiky. První politické zkušenosti získal jako vedoucí několika osmanských provincií v Malé Asii a na Krymu.
Svou vládu začal po smrti svého otce Selima I. řadou vojenských výprav, nejprve roku 1521 dobyl Bělehrad, v roce 1522 získal po úspěšném obléhání ostrova Rhodos, odkud dovolil odejít johanitům na Maltu. Dne 29. srpna 1526 porazil v bitvě u Moháče českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který při ústupu svých vojsk zahynul. Turecká armáda obsadila velkou část Uherska včetně Budína a Pešti. V roce 1529 turecká armáda o síle více jak 100 000 vojáků, včetně elitních janičářů, oblehla Vídeň. Toto první obléhání Vídně nakonec skončilo pro Turky neúspěchem a odchodem tureckých vojsk zpět do obsazené části Uherska.
Během roku 1541 Sulejman porazil v několika bitvách habsburská vojska, což mu umožnilo přímou anexi obsazené části Uherska a vyhlášení tzv. budínského pašalíku. Sulejmanův vazal Jan Zikmund pak ještě obsadil menší část Uherska a podřídil ji sultánově dohledu. Napříč Uherskem byla vytvořena tzv. vojenská hranice, neurčitá linie, která byla místem neustálých střetů mezi tureckou a habsburskou armádou.
V následujícím období si Sulejman zajistil kontrolu nad obrovským územím v Maroku a na Středním východě. Osmanská říše taktéž přechodně zcela ovládla převážnou část Středozemního moře. Roku 1562 Sulejman získal Sedmihradsko. Naopak neúspěšné bylo obléhání Malty v roce 1565.
Ve své říši Sulejman I. systematizoval právní systém, podporoval umění, zajímal se o filosofii a poezii. Zemřel roku 1566 při obléhání Szigetváru, který byl bráněn chorvatským pánem Mikulášem Zrinským.
Během Sulejmanovy vlády dosáhla Osmanská říše zenitu své moci a stala se světovou velmocí. Po jeho smrti se ještě podařilo osmanská panství rozšířit, ale od druhé poloviny 17. století již započal postupný úpadek.

S konkubínou Mahidevran Gülbahar Haseki Sultan
§ syn Mustafa (1515-1553)
S manželkou Haseki Hürrem Sultan
§ syn Mehmed (1521-1543)
§ dcera Mihrimah (1522-1578)
§ syn Abdulláh (1523 - 1526)
§ syn Selim II. (1524 - 1574) - Sulejmanův nástupce
§ syn Bajezid (1527-1561)
§ syn Džangir (1535-1553)
Sulejman údajně nejvíce miloval svou jedinou dceru Mihrimah, kterou v roce 1539 jako sedmnáctiletou provdal za padesátiletého velkovezíra Rustem-pašu; ten byl posléze popraven. Na její uctění postavil Sulejman mešitu. Po úmrtí své matky Hürrem přebrala její roli a stala se otcovou rádkyní.
Ze všech synů jediný, Selim (nazývaný Selim Opilec). Ostatní umřeli v bojích o trůn; kromě nich zemřel i Mustafa, Sulejmanův syn od jeho ženy Gülbahar. Podle jedné verze způsobila jeho smrt Hurrem: spřádajíc pikle proti Mustafovi, navedla otce proti synovi a na Sulejmanův rozkaz byl Mustafa zardoušen. Legenda dodává, že nejmladší syn, hrbatý Džangir, oblíbenec Sulejmanův, umřel smutkem po svém nevlastním bratrovi; na jeho počest postavil Sulejman v roce 1559 mešitu.
Bajezid po nezdařilém pokusu zabít Selima spolu s 12 tisíci svých lidí uprchl do Persie na dvůr šáha Tahmáspa I. a v Osmanské říši, jež v té době byla s Persií ve válečném stavu, byl považován za zrádce. Později Sulejman uzavřel s Persií mír a dohodl se s perským šáhem, že Peršané za 4000 zlatých mincí zabijí Bajezidovy spolubojovníky a jeho samotného i s jeho čtyřmi syny předají sultánovým vyslancům. Rozsudek smrti, který Sulejman nad synem vynesl, byl vykonán 28. listopadu roku 1562.
Nástupcem Sulejmana na trůně Osmanské říše se stal v roce 1566 Selim II., považovaný za nejméně schopného ze všech sourozenců.
O životě sultána Sulejmana pojednává turecký historický seriál Velkolepé století (Muhteşem Yüzyıl) z roku 2011. Seriál režirovali Yağmur Taylan a Durul Taylan, hlavní role ztvárnili Halit Ergenc, Mehmet Günsür a Meryem Uzerli; přijetí seriálu bylo vcelku rozporuplné. V Česku seriál vysílá TV Barrandov.
Na Slovensku je na stanici Doma.

Johanka z Arku

13. března 2012 v 21:59 | Lawrin |  Tajemno
Svatá Jana z Arku( 6. ledna 1412 Domrémy-la-Pucelle - 30. května 1431 Rouen), též Johanka z Arku, přezdívanáPanna orléanská , Panna Jana či Dobrá Lotrinka byla francouzská hrdinka, která stanula v čele francouzských vojsk za stoleté války v boji proti Angličanům a posléze byla upálena za kacířství. Později byla po ospravedlnění prohlášena mučednicí, roku 1909 blahořečena a roku 1920 prohlášena za svatou. Je spolupatronkou Francie.


Stoletá válka a panna z Arku
Johanka se narodila patrně roku 1412 v zámožné selské rodině v lotrinské vesnici Domrémy-la-Pucelle. Krátce nato byla zahájena třetí etapa stoleté arla. Po brzké války. Angličané se vylodili na kontinentě a roku 1415 zvítězili u Azincourtu. Poté postupně ovládli severní Francii. Roku 1420 po smranglický král Jindřich V. a francouzský král Karel VI. Šílený smlouvu v Troyes, na jejímž základě získal dědický nárok na francouzskti anglický panovnický rod Lancasterů. Tím byly opominuty dědické nároky dauphidepsali ou korunu po Karlověna Ksmrti Karla VI. († 1422) se dědicem trůnu stal nedávno narozený syn předčasně zesnulého Jindřicha V. a Karlovy dcery Kateřiny z Valois Jindřich VI. Dauphin Karel se stáhl na jih od Loiry a vzdal se aktivity. Tehdy se zrodil široký lidový odpor proti anglickým uchvatitelům.

Za této situace vystoupila Johanka z Arku, přesvědčená o tom, že byla Bohem vyvolena - jak jí údajně sdělily hlasy světců - osvobodit Francii. Počátkem března 1429 vyjela se skromným doprovodem od guvernéra ve Vaucouleurs za Karlem VII. do Chinonu a za několik týdnů ho přiměla svou přímostí a nezlomným přesvědčením o svém vyšším poslání k tažení do Orléansu. Jana z Arku dostala vojsko, byť malé, nechala si vyšít na korouhev květy lilie a slova Jesus Maria. Její vítězný pochod trval od května do července. 8. května 1429 vjela do osvobozeného Orléansu, 18. června, porazila anglickou armádu u Patay a odtáhla k Remeši, korunovačnímu městu francouzských králů. 17. července byl dauphin Karel v Remeši korunován jako Karel VII., čímž získal v očích současníků rozhodující převahu nad svým anglickým soupeřem nezletilým Jindřichem VI.

Nepohodlná mučednice
Johanka z Arku byla rozhodnuta pokračovat v boji až do vyhnání Angličanů ze země. Mocně působila na vojáky i lid, král se však začal její popularity obávat, proto jí svěřoval stále méně důležité, ale často nebezpečné úkoly. Počátkem září 1429 sice zaútočily její oddíly na Paříž, neměly však bez královy podpory šanci. Při obnovení válečných operací na jaře 1430 hájila Johanka s malým vojenským oddílem proti anglickým útokům Compiegne a byla - patrně zradou - zajata 23. května Burgunďany, kteří byli spojenci Anglie.

Johančino kouzlo však nepřestávalo na lid působit, takže se Angličané rozhodli jednou provždy s žijící legendou skoncovat. Zajatou dívku od Burgunďanů koupili za 10 000 liber a odvlekli ji do Rouenu před církevní soud, který měl prokázat Johančino spojení s ďáblem. V předem rozhodnutém procesu byla odsouzena jako čarodějka a kacířka. Dne 30. května 1431 byla devatenáctiletá Johanka na rouenském náměstíčku Vieux Marché (Starý trh) upálena.

Když si Karel VII. zajistil vládu nad takřka celou Francií, požádal o obnovení církevního procesu a prohlásil Johanku za oběť justičního omylu. Katolická církev ji prohlásila roku 1909 za blahoslavenou a roku 1920 za svatou.

Fantom Opery.Nuda nebo zábava?

13. března 2012 v 14:46 | Wanda |  Fantasy filmy
(The Phantom Of the Opera)
Tento slavný muzikál z roku 1986 mě doslova fascinoval! Lze jej zaředit do hororu ale i do románu. Získal tři Olivierovy ceny.
Světovou premiéru měl 27. září 1986 v Londýně. Fantom opery se uváděl ve 149 městech 25 zemí a vidělo ho přes 100 milionů lidí. Fantom opery zlomil rekord v Německu, kde se hrál 15 let.O čem je jedinečný muzikál a film? Očem jiném než o Fantomovi Opery který se zamiloval a mělo to hrozivé následky. Kdo nebo co je fantom opery? Fantom Opery je znetvořený hudební génius, jenž obchází divadelními katakombami a děsí členy souboru.Do koho se Fantom Opery zamiluje?
Zamiluje se doChristine Daaé, mladé sboristky . Není však jediným mužem, který je mladou sopranistkou nadšen. Christine se zanedlouho začne dvořit bohatý divadelní mecenáš, vikomt Raoul de Chagny .
Koho si Christine vybere? Co je schopný Fantom Opery udělat pro lásku? Bude vikomt Raoul dost silný aby se utkal s Fantomem o Christininu přízeň? To se dozvíte ve filmu který si můžete zdarma stáhnout zde: