Každý musí snít

Upír (Vampýr)

23. srpna 2011 v 17:28 | Wicky |  Fantasy bytosti
Upír nebo také vampým je tvor který se objevuje v mýtech, legendách, hororech a fantasy, jejich potravou je krev, kterou pijí svým - zpravidla lidským - obětem.
Upír měl podobu člověka bez kostí nebo i bez nosu, mohl mít hnědé nebo červené oči a kovové zuby. Případně bylo jeho tělo pokryto srstí (jako u vlkodlaka). U východních Slovanů mohl mít zmijí jazyk, mohl být slepý nebo hluchý. U Bulharů nabíral někdy i zvířecí podobu: rysa, vlka, myši, zmije, kozy nebo bílého koně. Pokud byla upírem (potažmo upírkou) žena, vynikala nad jiné svou neobyčejnou krásou a výjimečností. Její tvář byla mrtvolně bledá, vlasy byly černé jako havraní křídla, rty rudé jako čerstvá krev a při pohledu do jejích tmavých (či rudých) očí jsme mohli vidět celou panenku.
Pro okolní lid byl neodhalený upír postavou záhadnou, ale díky svému "charismatu" a atraktivitě velmi vyhledávanou. Pověstné jsou upírovy silné sexuální tužby, které uspokojoval/a se smrtelnými lidmi (viz Inkubus a Sukuba).
Upíři podle filmů, legend, knih a povídání vypadají, jako starší lidé s obrovskými špičáky a když jsou naštvaní, kouří se z nich. Jsou pro lidi hodně nebezpeční, kousnou je do krku, nasají krev a tím se drží při životě, ale člověk zemře, nebo se stane také upírem.
Upíři se ve svých možnostech silně lišili. Jejich působnost mohla být omezena jen na dobu noční, kdy strašili své blízké, škodili domácím zvířatům (pili krev). Ráno znovu odcházeli do hrobů, protože kdyby je zasáhl sluneční paprsek, rozprskli by se a zůstala by po nich jen krvavá skvrna. Jako první příchod upíra do vesnice ucítili psi (začali štěkat) a dobytek, který se začal plašit. Na druhou stranu ve slovanské mytologii mohl upír uzavřít sňatek s člověkem a dokonce mít i děti.
Upír neumírá stářím a je velmi obtížné jej zahubit. Mohl shořet, ale jakmile se napil krve, tak mu bylo lépe. Živí se lidskou krví, krev zvířat sice rovněž poslouží, ale oslabuje ho. V některých oblastech se upíři neomezovali ve své působnosti jen na noční dobu. Věřilo se, že žijí mezi normálními lidmi (nejčastěji jako obchodníci nebo řezníci) a do hrobu se musí uložit jen v určitý den v roce.
Někde se věřilo, že vlivem upírů přichází hlad, špatné počasí nebo mor.

Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer) - seriál

Bram Stoker: Dracula - kniha, film, muzikál
Darren Shan - kniha - příběh chlapce, který se stane poloupírem, později válka mezi upíry a vampýry
J. K. Rowlingová: Harry Potter a princ dvojí krve - kniha - na Křiklanově večírku se jednou objevuje upír Sanguini, jiní upíři ale v příběhu přímo nevystupují (narozdíl od vlkodlaků)
Brian Lumley: Nekroskop - knihy
Sergej Vasiljevič Lukjaněnko: Noční hlídka: - kniha
Andrzej Sapkowski: Sága o zaklínači- knihy
Underworld (díl 1, 2 (Evolution)) - film - upíři zde bojují mezi sebou i s příbuznými lykantropy
Upír v Brooklynu (Vampire in Brooklyn) - film - komedie - poslední upír si hledá družku - poloupírku
Van Helsing (Van Helsing) - film
Interview s upírem (Interview with the Vampire) - kniha a film
(The Vampire Lestat) - kniha
Královna prokletých (Queen of the Damned) - kniha a film
Jiří Kulhánek: Vládci Strachu - knihapotropaics, nebo objekty

Obrana proti upírům
Apotropaics, nebo objekty zamýšlely brzdit nebo odvracet upíry- česnek, divoké růže, hloh a všechny posvátné věci (např., svěcená voda, krucifix, záhon růží). Česnek je omezen většinou k Evropským legendám o upírech. Svěcená voda a jiné svaté symboly závisí na kultuře. V Eastern vampiric mýtech jsou upíři často chránění svatými zařízeními, jako Shintō pečeť¨

Zdroje:Tak si dávejte pozor ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama